fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB
W tym roku świętujemy 35-lecie odrodzonego samorządu. Samorząd Bielska-Białej świętował jubileusz 12 września w Bielskim Centrum Kultury im. M. Koterbskiej. W uroczystym spotkaniu udział wzięli byli prezydenci, radni oraz pracownicy samorządowi. Była dobra muzyka, film dokumentalny, wykład i duża doza wspomnień.
Zebranych powitali wspólnie przewodnicząca Rady Miejskiej Bielska-Białej Dorota Piegzik-Izydorczyk oraz prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.
- Samorządowcy są prawdziwymi architektami lokalnego społeczeństwa, działającym na rzecz dobra mieszkańców i budującymi silne i zrównoważone społeczności. Zaangażowanie, profesjonalizm i oddanie są kluczowe dla skutecznego funkcjonowania samorządu terytorialnego - mówiła przewodnicząca Dorota Piegzik-Izydorczyk.
Prezydent Jarosław Klimaszewski porównał pracę w samorządzie do sztafety, w której kolejne kadencje - czerpiąc z doświadczenia poprzedników - budują nowe rozwiązania.
– W czasie pierwszej kadencji, gdy organizowany był nasz samorząd, powoływano pierwsze spółki i instytucje i nadawano ramy rozwojowi naszego miasta. Budżet Bielska-Białej wynosił wtedy 17 milionów złotych, dzisiaj są to 2 miliardy zł. To pokazuje skalę naszego rozwoju. Straciliśmy status miasta wojewódzkiego, ale poradziliśmy sobie z tym faktem. Dzisiaj wspominamy, tych, którzy byli przed nami, pokazujemy, co udało się zrobić, i przygotowujemy podwaliny dla tych, którzy przyjdą po nas uczestniczyć w tej samorządowej sztafecie - mówił prezydent.
W części oficjalnej głos zabrały także eurodeputowana Mirosława Nykiel oraz członkini Zarządu Województwa Śląskiego Joanna Bojczuk.
Zebrani obejrzeli film dokumentalny pt. Bielsko-Biała 1990-2025, w którym przedstawiono, jak w przeciągu 35 lat zmieniła się stolica Podbeskidzia. Prezentacje przygotował Wydział Prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Część oficjalną zakończył wykład historyczny Jacka Kachla pt. Jak to z samorządem w Bielsku-Białej bywało.
Całość wydarzenia zamknął koncert Koterbska na bis! w wykonaniu Olgi Szomańskiej, Joanny Smajdor, Basi Giewont i Wojciecha Myrczka, którym towarzyszyła Bielska Orkiestra Kameralna pod batutą Mateusza Walacha.
Spotkanie prowadził wicedyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej Andrzej Lichosyt.
W roku 1989 rozpoczęła się nowa era zarządzania krajem. Ważną konsekwencją przemian było odrodzenie samorządu. Gminy przestały być tylko najniższym szczeblem administracji państwowej, stały się jednostkami samorządu terytorialnego i z roku na rok zaczęły przejmować coraz to nowe obowiązki. Wiązało się to z odejściem od centralnego zarządzania na rzecz wsłuchiwania się w problemy i oczekiwania ludzi na poziomie lokalnym – tak, aby do załatania przysłowiowej dziury w drodze nie potrzeba już było dyrektywy płynącej z samej Warszawy.
Ustawą z 8 marca 1990 roku rady narodowe zostały zlikwidowane. Powołano na nowo gminy jako organy samorządowe. Gminy znowu posiadały nie tylko osobowość prawną, ale budżet, mienie komunalne i zupełnie nowe kompetencje. Zmiany przywracały ład prawny sprzed czasów PRL.
O tym, jak to się odbywało w stolicy Podbeskidzia, jak kształtował się samorząd Bielska-Białej i jak wyglądały poszczególne kadencje, można przeczytać w cyklu artykułów pt. 35 lat samorządu Bielska-Białej prezentowanych na stronach Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej w zakładce Aktualności.
https://ms.bielsko-biala.pl/
JacK