Pogranicznicy świętowali

Na zdjęciu stojący ludzie fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

5. rocznicę nadania imienia 3 Pułku Strzelców Podhalańskich Placówce Straży Granicznej w Bielsku-Białej świętowano 12 września. 


- To ważne wydarzenie przypomina o historii i tradycjach, które pielęgnujemy w Bielsku-Białej. Straż Graniczna pełni odpowiedzialną służbę, a dzięki takim uroczystościom możemy wyrazić szacunek dla ich pracy oraz dla dziedzictwa żołnierzy Podhalańczyków. Dziękuję wszystkim funkcjonariuszom Śląskiego Oddziału Straży Granicznej za codzienną służbę dla bezpieczeństwa mieszkańców i całego kraju- mówił prezydent Jarosław Klimaszewski. 


Podczas rocznicowego spotkania zasłużonym dla rozwoju Straży Granicznej wręczono okolicznościowe statuetki. Prezydent Jarosław Klimaszewski nagrodził pucharem najlepszych zawodników w Biegu Górskim Służb Mundurowych Beskidy 2025. 
Akceptację dla nadania imienia 3. Pułku Strzelców Podhalańskich Placówce Straży Granicznej w Bielsku-Białej wyraziła Rada Miejska w Bielsku-Białej podczas sesji 26 maja 2020 r. Ostateczną decyzję w sprawie nadania imienia podjął Minister Spraw Wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Straży Granicznej. 1września 2020 r. odczytano specjalny rozkaz w tej sprawie i odsłonięto pamiątkową tablicę.


Z kart historii wiemy, że 3. Pułk Strzelców Podhalańskich od 10 marca 1920 r. pełnił m.in. służbę ochrony granicy państwowej w rejonie Bielska i Białej. W okresie międzywojennym pułk podlegał bezpośrednio 21 Dywizji Piechoty Górskiej stacjonującej w Bielsku. Pułk trwale wpisał się w oblicze garnizonu Bielska i Białej w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, nie tylko poprzez zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom, ale także za uczestnictwo we wszelkich uroczystościach wychowawczych, patriotycznych i religijnych polskich mieszkańców regionu. Podhalańczycy byli rekrutowani terytorialnie, co jeszcze bardziej wzmacniało ich związek z terenem Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny.


Dzisiejsza placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej została utworzona 1 stycznia 2014 roku po rozformowaniu Placówek SG w Cieszynie i Żywcu. Funkcjonariusze realizują zadania w Bielsku-Białej od 16 lutego 2015 roku.

Na stronie internetowej SG https://slaski.strazgraniczna.pl/sm/placowki/psg-w-bielsku-bialej/6803,PSG-w-Bielsku-Bialej.html czytamy:
Od kwietnia 2018 roku na terenie placówki funkcjonuje budynek administracyjno-biurowy, który przeznaczony jest do przeprowadzania czynności administracyjnych i krótkotrwałego pobytu osób przekazywanych w ramach Rozporządzenia Dublin III oraz realizacji umów o readmisji. 
Zasięg terytorialny PSG w Bielsku-Białej rozciąga się od znaku granicznego III/90 włącznie do znaku granicznego I/141/1 wyłącznie. Długość odcinka linii granicy wynosi 159,51 km i obejmuje swym zasięgiem granicę lądową i rzeczną z Republiką Czeską (72,12 km) i Republiką Słowacką (87,39 km).
Obszar zasięgu terytorialnego PSG w Bielsku-Białej wynosi 3 064,27 km2. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (za 2024 rok) zamieszkuje go 945.856 mieszkańców.
Stały rejon odpowiedzialności Placówki SG w Bielsku-Białej obejmuje obszar 5 powiatów (bielski, cieszyński, pszczyński, żywiecki, bieruńsko-lędziński) oraz 2 miasta na prawach powiatu (Bielsko – Biała i Tychy)


JacK

 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie


 

Na zdjęciu stojący ludzie

 

Na zdjęciu stojący ludzie