fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB
Tradycyjnie 11 września, w rocznicę katastrofy pod Cierlickiem, weterani lotnictwa oraz młodzież Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych spotkali się pod pomnikiem Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Bielsku-Białej.
Kwiaty pod pomnikiem Żwirki i Wigury na placu nazwanym imionami słynnych pilotów złożyli członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Bielsko-Bialskim, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych oraz – w imieniu władz samorządowych - zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński.
W tym roku minęła 93. rocznica katastrofy samolotu RWD-6, w której zginęli kpt. pilot Franciszek Żwirko i konstruktor lotniczy inż. Stanisław Wigura. Niewiele wcześniej obaj zostali zwycięzcami Międzynarodowego Turnieju Lotniczego Samolotów Turystycznych (Challange), odbywającego się w dniach 11-28 sierpnia 1932 roku w Berlinie. Był to największy sukces polskiego lotnictwa w dwudziestoleciu międzywojennym i to na cześć Żwirki i Wigury dzień 28 sierpnia został uznany za Święto Lotnictwa Polskiego.
Niecały miesiąc po zawodach, 11 września 1932 r., ich RWD-6 SP-AHN uległ wypadkowi niedaleko Cieszyna, już na terenie Czechosłowacji, lecąc w czasie burzy na mityng lotniczy w Pradze. Samolot rozbił się w lesie w okolicy Cierlicka, a jego załoga poniosła śmierć.
JacK