fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB
Żołnierze Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej pełniący służbę w Bielsku-Białej 13 września złożyli przysięgę i stali się częścią wielkiej wspólnoty Wojska Polskiego.
Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg.
Przysięgę przyjął pełniący obowiązki dowódcy 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego major Grzegorz Kielnar. W okolicznościowym przemówieniu przypomniał tradycje czerwonych beretów w stolicy Podbeskidzia.
W odbywającej się na terenie bielskiego garnizonu uroczystości udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych. Samorząd Bielska-Białej reprezentował prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.
Niesprzyjająca pogoda nie przeszkodziła młodym żołnierzom w ślubowaniu wierności Ojczyźnie i gotowości do jej obrony. Żołnierze i członkowie ich rodzin przeżyli wiele momentów wzruszenia.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to ochotnicza, 12-miesięczna forma odbywania służby wojskowej w Polsce, która składa się z 27-dniowego szkolenia podstawowego, zakończonego przysięgą, i 11-miesięcznego szkolenia specjalistycznego.
JacK