fot. PSP w BB
Nie tylko zima, ale również ciepłe dni niosą ze sobą poważne ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. W ostatnim czasie strażacy w Bielsku-Białej aż 70 razy interweniowali z powodu czadu.
Wysokie temperatury mogą prowadzić do wzrostu stężenia tlenku węgla w zamkniętych pomieszczeniach, zwłaszcza tam, gdzie używane są urządzenia grzewcze, np. podgrzewacze wody. Dlatego też w okresie upałów szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji.
O tym, jak to jest ważne, najlepiej świadczy statystyka. Od czerwca do 14 sierpnia strażacy interweniowali 70 razy z powodu wykrycia tlenku węgla w domach i mieszkaniach, z czego 30 interwencji miało miejsce w lipcu, a 8 w sierpniu. Główną przyczyną pojawienia się czadu była wysoka temperatura powietrza.
Strażacy tłumaczą:
Wysoka temperatura powietrza jest głównym czynnikiem prowadzącym do emisji tlenku węgla w domach. Promienie słoneczne nagrzewają dachy budynków, kominy i przewody wentylacyjne, co prowadzi do gromadzenia się w nich ciepłego powietrza. Powoduje to powstanie tzw. poduszki powietrznej w przewodach, co skutkuje brakiem ciągu. W rezultacie, spaliny z urządzeń grzewczych przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Warto zauważyć, że większość zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla została zgłoszona po uruchomieniu się czujki tlenku węgla w budynku. Dlatego zachęcamy do instalowania czujek w swoich domach.
Podstawą naszego bezpieczeństwa są sprawne instalacje techniczne - przewody wentylacyjne oraz przewody kominowe, instalacja gazowa oraz elektryczna. Przypominamy o przeglądzie technicznym urządzeń grzewczych oraz zabezpieczeniem swojego domu czujką tlenku węgla lub czujką dymu.
oprac. JacK