fot. MZK
Kolejne autobusy elektryczne firmy Solaris Bus & Coach będą wozić mieszkańców Bielska-Białej. Tym razem będą to cztery pojazdy przegubowe, które zapewnią cichy i komfortowy transport pasażerom MZK.
Prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej Sp. z o.o. Hubert Maślanka i dyrektor sprzedaży Regionu Południowego Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. Rafał Zajas podpisali kolejną umowę na dostawę nowych autobusów dla Bielska-Białej.
Nowoczesne, zeroemisyjne autobusy dostarczy firma Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. Autobusy będą klimatyzowane i monitorowane oraz wyposażone m.in. w dodatkowe wyświetlacze z trasą przejazdu i ładowarki USB. Na ulice miasta nowe pojazdy wyjadą w pierwszej połowie 2026 roku.
Zakup jest dofinansowany ze środków z Krajowego Planu Odbudowy, w ramach przedsięwzięcia Elektryfikacja taboru komunikacji miejskiej na terenie Miasta Bielsko-Biała.
Zakup elektrycznych autobusów przegubowych to tylko część rewolucji taborowej, jaka dokonuje się w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym w Bielsku-Białej. W 2025 roku firma podpisała umowy m.in. na dostawy sześciu autobusów zasilanych wodorem (dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Śląskiego) oraz zakup czterech autobusów mild hybrid. Łącznie do końca 2026 roku na ulice Bielska-Białej wyjedzie 37 nowych autobusów, a ponad połowa z nich będzie zeroemisyjna. Pozwoli to na sukcesywną wymianę najbardziej wysłużonego taboru.
oprac. JacK