fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB
To wydarzenie od trzech lat jest ukłonem w stronę najmłodszych mieszkańców naszego miasta i ich rodziców. Mowa o Rodzinnym Pikniku spLata. I tym razem piknik organizowany w ramach Dni Bielska-Białej odbył się w wyjątkowym miejscu – specjalnie na tę okazję zamkniętej dla ruchu ulicy Zamkowej i placu Żwirki i Wigury. I tym razem był frekwencyjnym hitem.
Ale nie ma się czemu dziwić. Miejski Dom Kultury i jego placówki bardzo postarały się, żeby nikt, kto przyszedł na piknik, się nie nudził. Najmłodsi składali modele z papieru, tkali makatki, kolorowali, ozdabiali kubki i pojemniki, ustawili się w kolejkach do malowania twarzy, tatuaży i robienia warkoczyków, poznawali historię komunikacji miejskiej w naszym mieście w specjalnie do tego przygotowanym autobusie, kolorowali trójwymiarowe zamki z papieru, tworzyli świece, buźki ze sklejki, mozaikę, breloczki i naszyjniki ze szkła, ozdabiali kamienie, rysowali na stoisku ZaJaków, poznawali tajniki pracy straży granicznej czy odpowiadali na pytania w konkursach Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Na ulicy Zamkowej, jak co roku, stanęła scena, którą opanowały zespoły wokalne, muzyczne i taneczne z MDK-u. Przed publicznością wystąpiły: Kontrasty z Domu Kultury w Komorowicach, dziecięca Melodyjka i Orkiestra Dęta Domu Kultury w Lipniku, Retro z Domu Kultury w Wapienicy, duet wokalny Zespołu Pieśni i Tańca Beskid i Stokrotki z Domu Kultury Włókniarzy, a na finał formacja wokalna Miejskiego Domu Kultury – zespół 2B Voice.
Od 18.00 ulica zamieniła się w parkiet. Do ponadczasowych szlagierów: Umówiłem się z nią na dziewiątą, Na pierwszy znak, Miłość ci wszystko wybaczy, Ta ostatnia niedziela, Baby, ach te baby w wykonaniu właśnie 2B Voice, bawili się wszyscy, bez względu na wiek.
Na uczestników pikniku tuż obok ulicy Schodowej czekała specjalnie przygotowana fotobudka w stylu retro z elementami garderoby i gadżetami z epoki. Zdjęcia w przebraniu cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Wyjątkowym elementem pikniku była akcja charytatywna zorganizowana przez Stowarzyszenie Broda i Tatuaż na rzecz Krajowego Towarzystwa Autyzmu - Oddziału Terenowego Bielsko-Biała. Na stoisku stowarzyszenia na placu Żwirki i Wigury, w zamian za datek do puszki, czekały kawa i ciastko, kuglarze i animacje dla dzieci. Broda i Tatuaż co roku wybiera potrzebujących, na których zbiera pieniądze. W tym roku padło na Bielsko-Białą i nasze KTA.
- A to dopiero początek tej akcji – mówiła nam skarbniczka zarządu KTA Bielsko-Biała Anna Fałat. – Dziś w całej Polsce została zainaugurowana zbiórka na nasze dzieci. Panowie ze stowarzyszenia Broda i Tatuaż przyjechali do Bielska-Białej z całej Polski – ze Szczecina, Torunia, Gliwic, Bydgoszczy tylko po to, aby na pikniku przeprowadzić zbiórkę dla nas. Mamy ciasta, mamy kawę, herbatę, naklejki, przypinki, smycze. Dodatkowo informujemy, czym jest autyzm, w jaki sposób możemy pomóc autyście i jak autyści odbierają świat – tłumaczyła.
Akcja Stowarzyszenia Broda i Tatuaż na rzecz bielskiego KTA potrwa prawie do końca listopada. Teraz, aby zasilić zbiórkę, można bliknąć dobro (numer telefonu stowarzyszenia: 690690133), ale też wrzucić pieniądze do puszek ustawionych w takich miejscach, jak studia tatuażu czy salony barberów, fryzjerów, kosmetyczek.
Zbiórka zakończy się 21 listopada w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej koncertem rockowym i konwentem tatuażu, na którym będzie można wykonać malunek na ciele.
Poniżej kilka zdjęć z dni miasta. Obszerna galeria zdjęć ze świętowania, autorstwa Pawła Sowy, znajduje się pod linkiem Dni Bielska-Białej 2025.
Emilia Klejmont