Na Kraków łatwiej

Na zdjęciu pociąg fot. organizator

Wyjazd z Bielska-Białej do Krakowa był prawdziwą wyprawą. Chociaż oba miasta dzieli niecałe 100 kilometrów, to przejazd samochodem niezależnie od trasy trwał ok. 2 godzin, a pociągiem - w zależności od trasy i przewoźnika - nawet 4 godziny. Jednak już wkrótce ma być szybciej.

Samochodem do Krakowa

25 sierpnia nastąpiło długo wyczekiwane otwarcie nowego fragmentu drogi ekspresowej S1 między Oświęcimiem a Brzeszczami. To niemal 10 kilometrów nowej ekspresówki. 

Na zdjęciu droga


- Pozostała część drogi ekspresowej S1 do Dankowic zostanie oddana do ruchu pod koniec tego roku, a wraz z nią dwa sąsiednie odcinki. Pierwszy - Dankowice – Bielsko-Biała Hałcnów - to połączenie z funkcjonującą S1 w kierunku granicy ze Słowacją. Drugi odcinek - Bieruń – Oświęcim wraz z obwodnicą Bierunia - planujemy w tym roku oddać do ruchu na zasadzie przejezdności i połączenia z DK44 (całkowite zakończenie prac nastąpi w III kwartale 2026 r.). Pozwoli to na zniesienie ograniczenia ruchu dla pojazdów powyżej 3,5 t na S1. Ograniczenie pozostanie jedynie na odcinku DK44 przechodzącym przez Oświęcim, ale tylko do momentu oddania ostatniej części obwodnicy tego miasta. Szacujemy, że prace na tym odcinku zakończymy w połowie 2026 r.- informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach. 

Na zdjęciu droga


Cała trasa od Mysłowic do Bielska-Białej ma być gotowa w połowie 2027 roku. Jednak już skomunikowanie nową trasą do Oświęcimia znacznie skróci podróż do Krakowa, ponieważ od Oświęcimia do Krakowa prowadzi już dwupasmowa droga szybkiego ruchu. 

Nowe pociągi do Krakowa 

Spółka PKP Intercity od 1 października uruchamia nowe połączenia Bielsko-Biała – Kraków. Pociągi Błatnia, Baltazar, Dębowiec i Żylica oznaczają rewolucję na torach. Planowy czas przejazdu każdym z nich będzie wynosił maksymalnie 80 minut! 
Pociągi IC będą jechać z Bielska-Białej z postojami na stacjach Czechowice-Dziedzice i Oświęcim oraz na przystanku Chrzanów Śródmieście, a kursy obsługiwane będą przez zmodernizowane jednostki elektryczne ED 74.

Oto rozkład jazdy nowych pociągów:
Odjazdy z Bielska-Białej / Czechowic-Dziedzic i Oświęcimia oraz przyjazdy do Krakowa Głównego
IC Błatnia – 7.33 / 7.49 / 8.07 → 8.47
IC Baltazar – 12.12 / 12.28 / 12.46 → 13.30
IC Dębowiec – 16.08 / 16.25 / 16.42 → 17.28
IC Żylica – 20.31 / 20.46 / 21.09 → 21.51
Odjazdy z Krakowa Głównego i przyjazdy do Oświęcimia / Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej
IC Żylica – 5.23 → 6.09 / 6.27 / 6.43
IC Dębowiec – 10.35 → 11.18 / 11.36 / 11.52
IC Baltazar – 14.24 → 15.15 / 15.33 / 15.49
IC Błatnia – 18.08 → 18.58 / 19.16 / 19.32

Zapowiadane jest także uruchomienie od połowy grudnia br. trzech par pociągów przyspieszonych Polregio na trasie przez Kozy, Kęty, Andrychów, Wadowice, Kalwarię i Skawinę (linia 117). Będą się one zatrzymywać tylko na kilku przystankach, dzięki czemu przejazd – normalnie trwający ok. 2 godziny i 40 minut – skróci się do ponad półtorej godziny. 
Odjazdy z Bielska-Białej do Krakowa: 5.22, 15.32 i 17.59.
Odjazdy z Krakowa Głównego do Bielska-Białej: 4.14, 12.35 i 18.31.

 JacK