fot. WK UM w BB
Od 1 stycznia 2026 r. swoją ważność stracą wydawane dotychczas papierowe legitymacje MZK; nie będą też emitowane kartonikowe bilety okresowe. Ich rolę przejmuje nowoczesny nośnik — Karta Pasażera Komunikacji Miejskiej Bielska-Białej.
Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej informuje, że na początku przyszłego roku nastąpią zamiany w systemie sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Bilety kartonikowe - 7‑dniowe, miesięczne (ulgowe i normalne), miesięczne specjalne ulgowe i roczne - zostaną wycofane ze sprzedaży w Punktach Obsługi Pasażera. Zastąpią je bilety w formie elektronicznej, które będą kodowane na Karcie Pasażera KMBB. Będzie można zakodować na niej bilety: 7‑dniowe, 30-dniowe, 90-dniowe, miesięczne, specjalne ulgowe i roczne.
Bilety na miesiąc kalendarzowy oraz bilety 7‑dniowe nadal będą dostępne w biletomatach stacjonarnych.
Wydział Komunikacji uspakaja, że ma również ofertę dla osób chcących nadal używać papierowych biletów okresowych. Aby tak podróżować, trzeba zakupić bilet w biletomacie. Na bilecie należy wpisać numer dokumentu poświadczającego tożsamość lub numer Karty Pasażera KMBB.
Od 1 stycznia 2026 r. nie będą już honorowane legitymacje MZK - nośnikiem danych oraz potwierdzeniem tożsamości będzie od tego momentu Karta Pasażera KMBB. Dzięki temu jeden nośnik zastąpi dwa dokumenty.
Co należy zrobić?
Osoby korzystające dotąd z biletów kartonikowych i legitymacji MZK powinny złożyć wniosek o bezpłatne wydanie Karty Pasażera KMBB.
Można to zrobić on-line w e‑sklepie MZK - bilety.mzk.bielsko.pl lub w jednym z Punktów Obsługi Pasażera:
przy ul. Z. Krasińskiego 6/9 (w środy w godz. 8.00–17.00, w pozostałe dni robocze w godz. 8.00–16.00 oraz w wybrane soboty w godz. 8.00–13.00),
przy ul. Długiej 50 (w dni robocze w godz. 7.00–15.00).
Punkt Obsługi Pasażera przy ul. Piastowskiej sprzedaje bilety papierowe jednorazowe, krótkookresowe i średniookresowe oraz prowadzi sprzedaż biletów długookresowych (w tym BBbiletów) elektronicznych kodowanych na Karcie Pasażera KMBB.
Po otrzymaniu Karty Pasażera KMBB można przypisywać do niej bilety okresowe – zarówno te kupione on-line, jak i w Punkcie Obsługi Pasażera.
Ważne:
Do wniosku o wydanie Karty Pasażera KMBB należy dołączyć aktualne zdjęcie spełniające wymagania takie, jak przy zdjęciu do dowodu osobistego. Wraz z wnioskiem należy również okazać do wglądu dokument tożsamości – zarówno w chwili składania wniosku, jak i przy odbiorze gotowej Karty Pasażera KMBB.
Jeśli wniosek składamy w formie elektronicznej, dokument tożsamości należy okazać przy odbiorze karty.
Wydanie Karty Pasażera KMBB jest bezpłatne (wyrobienie duplikatu natomiast kosztuje 20 zł).
Ważność biletu na Karcie Pasażera KMBB sprawdzić można w każdym autobusie – w kasowniku mobilnym.
Posiadacze biletów normalnych potrzebują jedynie Karty Pasażera KMBB z przypisanym biletem. Osoby korzystające z ulgi zobowiązane są dodatkowo do okazywania dokumentu potwierdzającego uprawnienie do zniżki.
Na więcej pytań odpowiada artykuł pod linkiem: https://komunikacja.bielsko-biala.pl/index.php/2025/08/21/karta-pasazera-kmbb-pytania-i-odpowiedzi/
oprac. JacK